O jedné malé meditaci za záchranu světa 06. 02. 2007 21:18
Kateřina Jonášová
Zjišťuji, jak rychle se začínáme bát, jak rychle a bez otázek souhlasíme s bezpečím na úkor svobody…
 

Vypněte televizi, počítač a rádio. Zhasněte světlo. Pohodlně se usaďte, nejlépe však na zem. Složte nohy tak, aby vás nebrněly. Srovnejte záda a vytáhněte hlavu ze zkormoucené krční páteře. Uklidněte se. Zvolněte dech a proveďte ho celým tělem od špiček nohou až po temeno. Naplňte svým pomalým dechem všechny orgány a v duchu je polaskejte. Pohlaďte srdce, žaludek, mozek. Poděkujte jim. Zavřete oči a ponořte se do vlastní tmy. Pokuste se znovu objevit a pootevřít šev, v němž zarostly novorozenecké fontanely. Vypusťte jím Džina své mysli, aby se mohl spojit s vesmírným tepem. Soustřeďte se na teplo unikající z vaší hlavy. Nikam nespěchejte, nic neprobírejte, nad ničím nespekulujte, ničeho se nebojte. Sledujte svůj hluboký dech, věnujte se mu. Vaše vnitřní tma je stále mocnější a zřetelnější. Nerušte ji. Pokud začnete plánovat nebo si něco představovat, okamžitě se vraťte do teď a tady. Pokud začnete vzpomínat, vraťte se k dechu. Jakmile se vám podaří udržet mysl na jednom místě, začněte opakovat mantru. Tedy slova, jejichž význam je tak hluboký, že není třeba mu rozumět. Je nutné spolehnout se na prastarou zkušenost, která praví, že krása, harmonie a rytmický efekt těchto zvuků je důležitější než to, co znamenají. Mantra vám pomůže zůstat ve stavu zklidněné mysli a díky mantře můžete tento stav ještě prohloubit. Nerozptylujte se a užívejte si klidného bezčasí. Až se vám bude chtít, zvolna otevřete oči a mrkáním se vraťte do normálu. Od této chvíle můžete ostatním tvrdit, že začínáte s meditací. S něčím, co vám nikdy nikdo přesně nepopíše, co se nemůže učit na školách, protože to má tolik podob, kolik je na světě lidí. S něčím, co ovšem dává pocit blízkosti nezprostředkovaného přítomného pulsu života. Což je v rozbouřené době vždycky potřeba.   

 

Ano, zbláznila jsem se. Události posledních let mě přivedly k tomu, že jsem sama absolvovala a zde zaznamenala úvod do jogínské meditace. Je těžké zastavit myšlenky. Většina z nás to ještě nikdy vědomě neudělala. Myšlenky, v podobě toku slov či obrazů a na ně návazných významů, naopak živíme a popoháníme. Jsou naší náplní, musí jich být víc a víc, shromažďujeme je, kombinujeme, využíváme. Jsem nervózní, když mi to nemyslí, když něco cítím, ale nedokážu racionálně vysvětlit. Vztekám se, když je něco tak naprosto cizí, až se vymyká mému chápání. Všichni jsme se nyní dostali do paradoxní situace, kdy se v zájmu nepotopení naší hodnotové lodi ocitáme ve válce. Tedy v konfliktu, který politologové nazývají střet civilizací, a média válkou svobodného světa s terorismem. Je to situace, v níž tu naši milou  západní civilizaci dostihl její vlastní konstrukt. Slova jako demokracie, tolerance, multikulturalismus, občanské svobody, lidská práva a mnohá další nabývají různých významů podle toho, co se zrovna hodí do politického či ekonomického krámu. Pod dojmem emocionálních činů a slov se naše mírumilovná pramička rázem změnila v křižník. Zjišťuji, jak rychle se začínáme bát, jak rychle a bez otázek souhlasíme s odstřely běžících snědých mladíků, s navýšením počtu bezpečnostních kamer, se zpřísněním kontroly našich telefonátů a emailů… Válka a konflikt vždycky evokují smrt a strach z její nevypočitatelnosti, který tuto rychlost a jednoznačnost soudů způsobuje.

 

Meditace má všechny předpoklady stát se východiskem z tohoto chaosu strachu, slov a významů. Osho, jeden z nejkontroverznějších indických mystiků, vystihl už kdysi její aktuálnost: "Žijte vydatně teď a tady a nikdy nebudete zoufalí. A pamatujte si, že nebudete křesťany, nebudete židy, nebudete hinduisty nebo mohamedány. To jsou jen různá pojmenování naděje. Opium je stejné, jen nálepky se liší." Meditace vytváří prostor mezi prožívajícím a jeho zážitky. Nabízí tím ochranný odstup od běhu života a možnost odlišit tragédie od komedií. Meditace není rezignace, jak by se mohlo zdát. Je to aktivní nečinnost, aktivní pasivita, která má svůj cíl v oddanosti přítomnosti. Když se oprostíte od minulosti a budoucnosti, civilizační konflikt ztratí své Proč. Ostatně, i takový velikáni jako Beatles nebo režisér David Lynch věřili či věří tomu, že skupinová meditace velkého množství praktikujících osob spolu s recitací specifické mantry dokáže rozvibrovat pozitivní energii ve všech pozemských duších. Kdo má zájem, může to zkusit a spolu s tibetskými mnichy začít zlepšovat svět radostným a soustředěným opakováním sanskrtské ÓM, tibetské KARMAPA ČENO, indiánské HEJ HEJ HEJÁ HEJ HEJ HEJ nebo české LÁSKA. Snad tím přehlušíme mantry jako MOC, ROPA nebo sebevražednické ALLÁH AKHBAR. 

psáno pro Lidové noviny 

Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová