Dělají ženy jinou politiku? 13. 04. 2006 18:23
Kateřina Jonášová
Ano! Německý výzkum potvrdil, že političky dělají trochu jinou politiku než jejich kolegové. Mají například mnohem menší pochopení pro střelné zbraně a nedodržování pravidel silničního provozu.
 

Online průzkum nazvaný Smartvote zkoumal mezi politiky a političkami na všech úrovních - od základní po parlamentní - jejich postoje k různým tématům a sledoval, nakolik se názory žen a mužů v politice různí. Jeho výsledky ukazují, že ženy zastávají v rámci svých stran ekologičtější, liberálnější a sociálnější postoje než jejich mužští spolustraníci.

Výzkum ovšem neprokázal, že by političky pociťovaly jakousi ženskou solidaritu a byly ochotny a schopny vystupovat za ženskou věc mimo své stranické mantinely. Političky se vnímají následovně (a stejně je vnímají i politici): pracují v rámci svého politického uskupení a pak teprve – pokud vůbec - pro ženy jako pro sociální skupinu. Průzkum tak ukazuje, že i v oblasti rovnosti mužů a žen velmi vyspělém Německu převládá konzervativní názor na účast žen a mužů v politice. Podle něj kladou politici a političky velký důraz na sílu politické identity a svých politických názorů. To je mocnější než identita rodová a názory a zkušenosti vyplývající z biologického a sociálního pohlaví. Tento konzervativní názor dobře známe i z naší politické scény a to především z končin ODS. Je však třeba říci, že počty žen zastoupených v Německu v rozhodovacích politických institucích se pohybují kolem magické hranice 30 procent. Což je podle sociologických poznatků hranice, po jejímž překonání se názorová menšina začne chovat sebevědomě jako menšina a přebírá stále méně názory a styl většiny. To vysvětluje jejich malou vstřícnost vůči všeobecné ženské solidaritě a velké seběvědomí v rámci politických stran, tedy jistou ambivalenci. U nás jsme k podobné hranici nedospěly/i jestě ani zdaleka, takže zmíněná ženská solidarita a prosazení základních principů rovného zacházení do politiky jsou na pořadu dne, stejně jako vnitrostranické ženské seběvědomí.


Pro české poměry a volební var, ve kterém se právě nacházíme, má zmíněný průzkum jedno poselství. Pokud volička či volič hodlají dát hlas jisté straně, ale upřednostňují větší sociální pochopení, vyšší ochranu životního prostředí, méně automobilů v ulicích a více zařízení pro péči o děti, nechť volí preferenčními hlasy ženy. Ačkoli se tyto kandidátky ke své ženskosti nehlásí, prosazují bezpohlavní občanství a rovnost, můžete si být jisti, že přijde-li na lámání chleba, pak je jejich genderová příslušnost předurčí k tomu, aby uvažovaly a hlasovaly maličko jinak. Tyto rozdíly platí mnohem spíše pro ODS a KDU-ČSL než pro ČSSD nebo SZ.

Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová