Výbor OSN doporučuje Česku antidiskriminaci 30. 08. 2006 11:30
Prezidentka .cz
Definice diskriminace žen by měla být v Česku zahrnuta do relevantní národní legislativy, například do nového antidiskriminačního zákona. Stojí to v doporučení Výboru OSN, který se vyjádřil ke zprávě ČR k plnění Úmluvy o odstranění všech forem diskriminace žen, kterou česká vládní delegace v srpnu představila v New Yorku.
 

V polovině srpna se zástupkyně Gender Studies, Ligy lidských práv a Vzájemného soužití účastnily zasedání Výboru pro odstranění všech forem diskriminace v sídle OSN v New Yorku. Agentura gitA o tom informovala prostřednictvím exkluzivních online rozhovorů s předsedkyní Gender Studies Alenou Králíkovou.

Zástupkyně českých neziskových organizací v sídle OSN přednesly stínovou zprávu k třetí periodické zprávě České republiky k plnění Úmluvy o odstranění všech forem diskriminace žen (CEDAW). Česká vládní delegace zprávu v sídle OSN obhajovala 17. srpna. Výbor OSN se k ní nyní vyjádřil písemně.

„Výbor v hodnocení vyzývá český stát, aby předložil aktuální závěrečné komentáře všem ministerstvům a parlamentu tak, aby byla zajištěna jejich plná implementace. Výbor dále doporučuje, aby definice diskriminace žen byla zahrnuta do relevantní národní legislativy, například do nového antidiskriminačního zákona,“ řekla agentuře gitA Králíková.

„Výbor také znovu zdůrazňuje svá doporučení, aby stát posílil institucionální strukturu existujícího národního mechanismu, aby byl efektivnější. Měl by tak učinit prostřednictvím rozhodovacích pravomocí poskytnutých těmto mechanismům, jejich zviditelněním a dostatečnými lidskými a finančními zdroji uvolněnými k jejich potřebě tak, aby mohly efektivně naplňovat svůj mandát a monitorovat postup k dosažení cíle, jímž je genderová rovnost napříč ministerstvy a vládními institucemi. Výbor vyzývá stát, aby zajistil, že gender focal points působící v rámci ministerstev byly na vyšších pozicích s přímým kontaktem na rozhodovací pozice. Výbor znovu opakuje své doporučení, aby stát založil regionální a místní mechanismus na podporu rovných příležitostí a zajistil efektivní koordinaci mezi všemi relevantními institucemi na národní, regionální a místní úrovni,“ pokračovala Králíková.

Podle jejích slov výbor doporučuje státu, aby přijal opatření, včetně dočasných speciálních opatření, a stanovil si konkrétní cíle a časový horizont, aby urychlil zvýšení reprezentace žen ve volených a jmenovaných pozicích ve všech oblastech veřejného života. Dále vyzývá stát, aby pokračoval ve finalizaci a přijetí nového volebního zákona, který předpokládá dočasná speciální opatření.

„Výbor také žádá stát, aby monitoroval efektivní implementaci nového právního rámce v Zákoně o zaměstnanosti a Zákoníku práce a zajistil shodu s antidiskriminačními ustanoveními, včetně jejich systematického monitoringu inspektoráty práce a sběru relevantních dat. Výbor doporučuje, aby stát přijal opatření, jimiž zajistí, že privátní sektor plně dodržuje anidiskriminační ustanovení v těchto zákonech. Výbor žádá, aby stát posoudil rozdíl v příjmech žen a mužů srovnáním sektorů, kde dominují ženy a kde muži, a přijal nápravná opatření. Výbor naléhá, aby stát monitoroval využití nového ustanovení o rodičovské dovolené ženami a muži jako indikátoru sdílení rodičovských povinností… Výbor vyzývá stát, aby přeložil obecná doporučení Výboru do češtiny a distribuoval je spolu s textem Úmluvy a jejího Opčního protokolu,“ uzavřela Králíková.

Další zprávu o plnění povinností vyplývajících z podpisu Úmluvy o odstranění všech forem diskriminace žen Českou republikou má stát podat v březnu 2009.

----------------------------------------------
Tento článek vznikl ve spolupráci s genderovou informační a tiskovou agenturou gitA.

Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová