Králíková bude v USA hovořit o lidských právech 03. 08. 2006 16:53
agentura gitA
Ředitelka Gender Studies Alena Králíkové společně se zástupci Ligy lidských práv a European Roma Rights Centre se od 13. do 19. srpna 2006 zúčastní zasedání Výboru CEDAW OSN v New Yorku. Hovořit bude o porušování lidských práv v ČR.
 

Sterilizace romských žen, domácí násilí, diskriminace žen na trhu práce, problematická legislativa… Především tyto závažné problémy Králíková ve svém projevu zmíní.

 

„Zaměřím se zejména na oblast institucionálních mechanismů v oblasti rovných příležitostí žen a mužů v ČR, nejen na národní, ale také regionální úrovni, kde tato politika není až na výjimky vůbec řešena a zohledněna v jakýchkoli plánech. Zároveň budu se členy Výboru CEDAW hovořit o genderových aspektech ekonomiky ČR, účasti žen a mužů na trhu práce a podmínkách slaďování osobního, respektive rodinného, a pracovního života, včetně rodinné a sociální politiky státu. Zohledním také úroveň politické participace žen a mužů a opatření ke zvýšení účasti žen na rozhodovacích pozicích, které česká vláda dosud nepřijala. Budu vycházet ze zjištění a praxe Gender Studies a organizací, s nimiž úzce spolupracujeme na národní, mezinárodní i místní úrovni,“ řekla GITĚ.

 

Zástupkyně Gender Studies se jednání Výboru CEDAW (Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen) účastní již podruhé (před čtyřmi lety společnost zastupovala Petra Hejnová), tentokrát ale poprvé společně s Ligou lidských práv a European Roma Rights Centre. Účast Králíkové je podpořena fondem UNIFEM prostřednictvím jeho regionální kanceláře pro střední a východní Evropu se sídlem v Bratislavě.

 

A proč si ředitelka Gender Studies vybrala právě zmíněná témata? „Česká republika nedávno uznala problém nucené sterilizace romských žen – ale ani náhodou dále nejedná odpovídajícím způsobem. V prosinci 2005 veřejný ochránce práv (ombudsman) vydal zprávu se závěrem, že podle jeho zjištění byla nucená sterilizace praktikována v dobách komunismu, ale i po roce 1989. Nejnovější případ je znám z roku 2001. Významnou většinu obětí tvoří romské ženy. Ombudsman doporučil několik legislativních, metodologických a opravných opatření. I přes jeho doporučení dostalo kompenzaci pouze málo obětí; bez vládních iniciativ nebude mít většina z nich přístup ke spravedlnosti. Před českými soudy dosud v souvislosti s těmito ublíženími nestanul. Odpovědi českých institucí na otázky položené Výborem v této souvislosti jsou neodpovídající,“ odůvodnila jedno z nich.

 

Co se týká domácího násilí, podle slov Králíkové bylo zejména v oblasti ochrany obětí dosaženo významného pokroku. „Efektivita legislativy je však omezována nedostatečným tréninkem policie, lékařů a zaměstnanců institucí na ochranu dětí; nedostatkem interdisciplinárního přístupu k problému na místní úrovni; absencí terapeutických programů pro pachatele i oběti; nedostatkem služeb pro oběti v některých regionech; absencí nezávislého mechanismu ke sledování zločinů spáchaných policisty nebo bývalými policisty; obtížnou finanční situací většiny obětí,“ dodala pro GITU.

 

Legislativní ochrana před diskriminací podle ředitelky Gender Studies zůstává nedostatečnou, protože i přes úsilí a práci celé řady institucí včetně Evropské unie nepřijal dosud český parlament komplexní antidiskriminační zákon.

 

„Na trhu práce ženy čelí různým formám přímé a nepřímé diskriminace s tím, že romské ženy jsou vzhledem ke značné antipatii českého národa k Romům znevýhodněny ještě výrazněji. Případy diskriminace se dosud dostaly k oficiálním institucím velmi výjimečně, natož případy diskriminace žen romského původu. Možnosti, jež nabízí legislativa například v oblasti přijímání do zaměstnání, nejsou využívány. Obecně v České republice existuje odpor k pozitivním opatřením, zejména těm namířeným na romské ženy,“ nastínila dále Králíková, o čem bude v USA hovořit.

 

„Vládní politika směřující proti diskriminaci žen, opět pak zejména žen z marginalizovaných skupin, byla dosud v oblastech, kde existuje, neefektivní, a mnohdy zcela neexistující. Neefektivita vládních opatření je ovlivněna neschopností vlády vnímat genderovou rovnost jako prioritu své politiky adekvátní ostatním klíčovým oblastem. Navíc je na úrovni veřejnosti obecně velice nízké povědomí o rovnosti příležitostí a významné přehlížení všech aspektů této tématiky na straně politiků. Podpora vlády genderové rovnosti není ani dlouhodobá, ani strukturovaná. Valná většina aktivit v této oblasti je téměř výhradně realizována nevládními neziskovými organizacemi s tím, že jde většinou o aktivity, které by měly být buď přímo organizovány státem, nebo by alespoň měly být státem podpořeny. Na regionální úrovni nejsou definovány žádné aktivity tak, aby strukturálně braly v úvahu témata související s rovností příležitostí žen a mužů. Aktivity vlády proti genderovým stereotypům jsou nedostatečné a nejsou realizovány v dostatečném rozsahu. Několikanásobná diskriminace romských žen není obsažena v žádném z existujících vládních opatření a všechny aktivity v této oblasti jsou velice slabé,“ vysvětila GITĚ.

 

Co se týče účasti žen na politickém rozhodování, podle názoru Králíkové zůstává na velice nízké úrovni. „Zákon, který by zastoupení žen co do jejich počtu v některých rozhodovacích institucích (včetně Parlamentu ČR a Evropského parlamentu), dosud nevešel v platnost – a to i přes fakt, že se týká pouze omezeného počtu orgánů. V kontextu Evropské unie je míra zastoupení žen ve veřejném životě v České republice na jedné z nejnižších úrovní,“ řekla ředitelka Gender Studies GITĚ.

 

„V souvislostí s péčí o děti je velice obtížné dosáhnout toho, aby rodič, kterému nebylo dítě svěřeno do péče, plnil svou vyživovací povinnost k němu a platil výživné. Tato situace má negativní dopad na finanční situaci matek samoživitelek. Zákon navrhující, aby stát pokryl výživné dlužné rodiči neplnícími své povinnosti a pak tento dluh vymáhal svými dostupnými prostředky (a nenechal tak tyto záležitosti na rodičích pečujících o děti), nebyl přijat,“ zmínila další problém.  Česká republika je podle jejích slov v EU navíc zemí s nejvyšším počtem dětí umisťovaných do péče státu.

 

---------------------------------------------

 

Tento článek vznikl v rámci přípravné fáze projektu genderové informační a tiskové agentury GITA (o.p.s. proFem), který bude spuštěn do ostrého provozu a bude k dispozici novinářské i široké veřejnosti od 1. 9. 2006 na www.ta-gita.cz! V případě zájmu o přebírání našich materiálů nás kontaktujte na agentura@ta-gita.cz, ihned vám vyhovíme.

 

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hl.m. Prahy.

 

Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová