Česká prezidentka proti většinovému systému i většinovým prvkům 19. 07. 2006 11:43
agentura gitA
Nadstranická platforma političek a nestraniček Česká prezidentka se staví proti současným snahám o zavedení většinového volebního systému i proti většinovým prvkům v systému poměrném.
 

„Poslední dobou častěji a častěji slyšíme od vysokých představitelů velkých politických stran návrhy k zavedení většinového volebního systému nebo alespoň k rozšíření stávajícího poměrného volebního systému o ještě více většinové prvky, než kterými nyní disponuje. Je jejich zájmem opravdu funkční politický systém, nebo se jedná o další ze způsobů, jak ještě více posílit pozici velkých stran?,“ uvádí se ve stanovisku České prezidentky. GITĚ je zaslala ředitelka Fóra 50 % Lenka Bennerová, která je členkou platformy. 

           

„Když se o to v době opoziční smlouvy pokoušeli Miloš Zeman a Václav Klaus jako představitelé ČSSD a ODS, ještě zasáhl Ústavní soud. Nyní si s touto myšlenkou pohrává zejména předseda ČSSD Jiří Paroubek,“ uvádí se dále ve stanovisku.

 

Političky a nestraničky uvádějí hlavní rozdíly mezi oběma systémy. „V systému poměrného zastoupení je na kandidátní listině více nominovaných, počet křesel ve  sněmovně  zhruba odpovídá procentům voličských hlasů. Tím je zajištěna pluralita demokratického systému – i kandidáti/ky z nižších pozic na kandidátní listině mají šanci se dostat do voleného orgánu. To je výhodou systému poměrného zastoupení pro ženy. Současný systém má své slabiny, jako například nestejnou velikost volebních obvodů. V menších obvodech se totiž volební systém svým fungováním přibližuje systému většinovému, kde šanci na zvolení mají často jen dvě největší strany (to se letos jasně projevilo například v  Libereckém a Karlovarském kraji),“ vysvětlují.  

           

„Ve většinovém systému je vítězem jen jeden kandidát/ka nebo strana, která v daném volebním obvodu získá nejvíce hlasů, a proto existuje jen jeden vítěz v každém volebním obvodu. Výsledkem tedy je, že vítězem se stává jen první nominovaný nebo první nominovaná. A dostáváme se k jádru věci. Většinový systém nejenže značně zvýhodňuje velké (rozuměj vládnoucí) strany, u nás by to jednoznačně byly ODS a ČSSD, ale také značně znevýhodňuje ženy. A to nejen při volbě, ale také při nominaci,“ dodávají.

 

V českých podmínkách se podle jejich mínění toto zjevně projevuje na složení Poslanecké sněmovny a  Senátu. Zatímco v horní komoře parlamentu – Senátu – se používá většinový volební systém (počet žen 9 z 81 senátorů, tedy cca 10 %), v Poslanecké sněmovně byl dosud používán systém poměrný (počet žen 31 z 200, tedy 15,5 %).

 

„Jaký je tedy obecně vliv volebního systému na zastoupení žen v politických funkcích…,“ ptají se členky platformy.  „Velká část odborné literatury zdůrazňuje roli volebního systému na zastoupení žen v parlamentu. V parlamentech, které jsou voleny na základě poměrného volebního systému, je více žen než v těch, které jsou voleny většinovým systémem,“ odpovídají v zápětí.

 

 

Tam, kde strana může často nominovat jen jednoho kandidáta/ku za celý volební obvod, je to podle České prezidentky jen zřídka žena. „Některé strany tak (především díky převládajícím stereotypům) již dopředu odmítají nominovat ženy na pozice lídryň z obavy, že žena bude apriori slabší kandidátkou. Většinový systém se soustavně prokazuje jako pro ženy znevýhodňující,“ uvádí se dále ve stanovisku platformy.

 

Dalším faktorem, který má vliv na počet žen, je podle žen velikost volebního obvodu. „Podle politoložky Petry Rakušanové by zvětšení volebního obvodu na celou republiku rozhodně zvýšilo počet žen ve sněmovně a naopak jakékoliv zmenšení volebních obvodů, například při zavedení většinových prvků, počet žen sníží,“ upozorňují.   

 

„V některých zemích ženská hnutí dokonce usilují o změnu volebního systému z většinového na poměrný, neboť v tomto kroku spatřují jednu z metod jak zvýšit zastoupení žen v politice. Budiž tady jasně řečeno, že pokud se naši vrcholní představitelé rozhodnou jít opačným směrem, opět tím potvrdí nezájem řešit problém nízké politické účasti žen,“ zdůrazňují.

 

Podle jejich názoru by zejména menší politické strany měly důrazně protestovat proti snahám změnit volební systém na většinový a bránit se tomu, aby byly „zašlapány“ do země. „Svět není jednobarevný ani dvoubarevný a pestrost názorů obohacuje život, tedy i politiku,“ píší v prohlášení členky platformy. „Právě skutečnost, že se ženám dostává více možností uplatnění v menších stranách, je podstatným důvodem, proč se  Česká  prezidentka vyjadřuje zásadně odmítavě k zavedení většinového volebního systému či některých jeho prvků,“ pokračují.

           

„Pro menší politické strany by tak i současné pokusy dostat znovu do hry většinový volební systém měly být pobídkou: Nenechme se zničit a spojme síly,“ uzavírají ženy své prohlášení.


----------------------------


Tento článek vznikl v rámci přípravné fáze projektu genderové informační a tiskové agentury GITA (o.p.s. proFem), který bude spuštěn do ostrého provozu a bude k dispozici novinářské i široké veřejnosti od 1. 9. 2006 na www.ta-gita.cz! V případě zájmu o přebírání našich materiálů nás kontaktujte na agentura@ta-gita.cz, ihned vám vyhovíme.


Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hl.m. Prahy.

 

 

 


Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová