Fotbalová pravidla 23. 06. 2006 14:45
Magdalena Hort, GITA
Desetiletým klukům nevadí, když jejích neformální fotbalový tým na plácku posílí šikovná golmánka či mrštná záložnice. Kotel ve fotbale kovaných fanoušků Sparty neváhal 1. května po zápase s FC Zlín pokřiky vyjádřit poklonu za dobře odpískané utkání prvoligové rozhodčí, Dáše Damkové. Ve Velké Británii, kde se mimochodem v severním Londýně v 1895 roce uskutečnilo první zaznamenané fotbalové utkání žen, je dnes více než 100 000 registrovaných hráček kopané. V řadě zemí v souvislosti s právě probíhajícím Mistrovstvím světa muži a ženy podlehli fotbalové horečce a masivně fandí doma, v kancelářích, v ulicích i v barech. To jsou fakta.
 

Bohužel zvýšený zájem o fotbalové dění napříč všemi spektry společnosti má i svoji stinnou stránku, odrážející se nyní zejména na stránkách internetových portálů. Ve snaze zaujmout čtenáře a co nejvíce se přiblížit stereotypně pojaté povaze českého fanouška i fanynky, nabízí návod Jak vyjít s mužem při MS ve fotbale či pravidla chování, jež by měly manželky            a přítelkyně fotbalových fandů dodržovat. Paušální vývody na téma, že žena není schopna pochopit pravidlo ofsajdu a upozornění, že  muži vytěsní po dobu MS vše ostatní, včetně rodiny, jež se stane pouze rušivým elementem, nemají s fakty, natožpak s fotbalem, nic společného. Jsou pouze odrazem předpokladu autora, že čtenáře pobaví a potěší, urči-li ženám roli poslušně zmlklých slepic a trapné muže posadí k televizním obrazovkám.

 

Kupodivu u velkoplošných obrazovek rozmístěných na veřejných prostranstvích včera svorně v poněkud nevrlé náladě sledovali utkání Itálie – Česká republika muži i ženy, bez ohledu na věk a společenské postavení a nezdálo se, že by si vzájemně vadili. Pocit zmaru z prohry nakonec měli všichni.

V čem by tedy sledování fotbálku v domácnosti mělo být odlišné a proč bychom se měli řídit názory typu: V době od 9.6.2006 do 9.7.2006 je manžel absolutním vládcem nad TV přijímačem a jeho dálkovým ovládáním.  Manželka se v uvedené době mlčky věnuje domácím pracím.“ či degradovat muže na bytosti zcela nesamostatné a o tak nedostatečných kognitivních schopnostech, že „nejpozději 30 minut před začátkem zápasu musí manželovi předložit s láskou připravené zpravidla teplé jídlo. I v této době musí byt klapačka manželky zavřená, aby manžel nebyl rušen při mentální přípravě na nadcházející hru. “ ? 

Internetový portál, jenž tato nařízení zveřejnil, podotýká, že je vnímá jako legraci. Otázkou je, zda skutečně české fandy a fanynky fotbalu taková legrace baví, nebo zda je spíš uráží.  V České republice je jistě mnoho žen, jež rozumí pravidlům fotbalu a spousta mužů, kteří si v přestávce sami vysypou popelník a donesou pivo, nepodceňujme se.

-------------------------------------------

Tento článek vznikl v rámci přípravné fáze projektu genderové informační a tiskové agentury GITA (o.p.s. proFem), který bude spuštěn do ostrého provozu a bude k dispozici novinářské i široké veřejnosti od 1. 9. 2006 na www.ta-gita.cz! V případě zájmu o přebírání našich materiálů nás kontaktujte na agentura@ta-gita.cz, ihned vám vyhovíme.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hl.m. Prahy.


Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová