Zelení jsou nejotevřenější stranou ženám, ODS nejuzavřenější 23. 06. 2006 10:13
agentura gitA
Ženám nejotevřenější je Strana zelených, na druhém místě KSČM a na třetím SNK Evropští demokraté. Na posledním, sedmém, místě se umístila ODS. Vyplynulo to z výsledků soutěže Strana otevřená ženám vyhlášené občanským sdružením Fórum 50 %. Ceny v podobě fotografických koláží s tvářemi političek a politiků byly ve čtvrtek předány v pražské kavárně The Globe.
 

O pořadí rozhodla šestičlenná odborná komise, ve které zasedli kupříkladu pracovnice katedry Genderových studií FHS UK Blanka Knotková či reportér MF Dnes Josef Kopecký. Hodnocena byla následující kritéria: procento žen v členské základně strany, procento žen na kandidátních listinách do parlamentních voleb 2006, procento žen na prvních pěti volitelných místech kandidátních listin se zvláštním důrazem na lídryně kandidátek, zakotvení prosazování genderové rovnosti ve volebním programu, žena na místě předsedkyně či místopředsedkyně strany a existence vnitřní politiky rovných příležitostí.

Strana zelených zvítězila na základě vnitřního konsenzu, který ve straně existuje, kdy jsou rovné příležitosti prosazovány nejen na úrovni programové, ale také procedurální. Zelení uplatňují kvóty na sestavování kandidátek a vnitrostranických orgánů, jejich volební program obsahuje velmi propracovanou kapitolu věnovanou rovným příležitostem žen a mužů a strana má genderovou sekci, která se problematikou rovných příležitostí aktivně zabývá. Do sněmovny bylo za Zelené zvoleno plných padesát procent žen. Cenu převzala poslankyně Kateřina Jacques, která neskrývala radost. „Velmi děkuji za ocenění, stáli jsme o ně a vážíme si jej. Do budoucna budeme v politice rovných příležitostí pokračovat a stále ji zdokonalovat. Také moc děkuji neziskovým organizacím Fórum 50 % a proFem, které pro rovné zastoupení a práva žen mnoho dělají. Ráda s nimi spolupracuji a jejich podklady jsou pro mě cenné,“ zmínila ve své děkovné řeči.

Umístění KSČM odpovídá tomu, že téma rovnosti žen a mužů je řešeno v kontextu rovnosti jako levicového tématu. Druhé místo získala Komunistická strana Čech a Moravy například díky propracované vnitřní politice rovných příležitostí, která je uplatňována i procedurálně na všech úrovních strany, a vysokému zastoupení žen na kandidátkách, kde se pozitivně odrazily doporučující kvóty. „Druhé místo nás velice těší. Vidíte, že i cenu přebíráme genderově - muž (kandidát Libereckého kraje do Poslanecké sněmovny Stanislav Mackovík - pozn. red.) a žena. Náš poslanecký klub tvoří z jedné třetiny ženy, jedna z nich je v jeho vedení. Máme místopředsedkyni strany. Úzce spolupracujeme s Levicovými kluby žen,“ poděkovala za ocenění tisková mluvčí ÚV KSČM Monika Hoření.

SNK-ED se umístila na třetím místě jakožto moderní evropská strana hlásící se k evropským liberálním hodnotám, jejichž nedílnou a podstatnou součástí je prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže. Evropští demokraté se dlouhodobě aktivně věnují politice rovných příležitostí a komisí byl vysoce hodnocen jejich propracovaný volební program nabízející řadu konkrétních opatření. Na třetí místo je odsunul zejména nízký podíl žen na kandidátních listinách. „I když jsme měli vyšší ambice, třetí místo nás velmi těší. V nastartovaném trendu budeme pokračovat,“ řekla v děkovné řeči členka Zastupitelstva hlavního města Prahy Olga Sedláčková.

Na dalších místech skončily ČSSD, US-DEU, KDU-ČSL a ODS. Občanská demokratická strana poslední příčku obsadila proto, že ideologicky odmítá genderové rozdělování a necítí tedy potřebu řešit otázky rovných příležitostí a například velmi nízké zastoupení žen na kandidátních listinách, nejnižší ze všech zúčastněných stran, nepovažuje za dopad genderové nerovnosti.

Podle ředitelky Fóra 50 % Lenky Bennerové se mají stále co zlepšovat všechny zúčastněné strany. Žádná z nich zatím například důsledně nepoužívá „genderově senzitivní jazyk“. To znamená, že všechny strany mají podle stanov či internetových stránek zatím jen „členy“ a „poslance“, nikoli členy, členky, poslance a poslankyně.

Soutěž letos proběhla poprvé. „Její pořádání by se mělo stát v naší zemi tradicí,“ řekla Bennerová. Netajila radost z toho, že navzdory ten den konanému fotbalovému utkání v rámci mistrovství světa, kdy hrál tým České republiky, bylo slavnostnímu vyhlášení přítomno poměrně dost lidí. 

Vyhlášení se uskutečnilo v pražské kavárně The Globe a bylo spojeno s vernisáží fotografií Ženy v ofsajdu aneb Volby 2006 z pohledu genderu, která bude v prostorách kavárny k vidění dva měsíce. Fotografie jsou dílem fotografek Michaely Zeinerové Brachtlové a Veroniky Daňhelkové. Zachycují kandidátky a kandidáty v letošních volbách do sněmovny při předvolební kampani. Účastnicemi a účastníky vernisáže byly hodnoceny velmi kladně.

--------------------------------------------------------------


Tento článek vznikl v rámci přípravné fáze projektu genderové informační a tiskové agentury GITA (o.p.s. proFem), který bude spuštěn do ostrého provozu a bude k dispozici novinářské i široké veřejnosti od 1. 9. 2006 na www.ta-gita.cz! V případě zájmu o přebírání našich materiálů nás kontaktujte na agentura@ta-gita.cz, ihned vám vyhovíme.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hl.m. Prahy.


 


 


 


 


 


 


 


Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová