Podle Dolejše KSČM chybovala, když odmítla antidiskriminační zákon 15. 06. 2006 12:52
agentura gitA
V rámci rozhovoru s poslancem KSČM Jiřím Dolejšem o genderovém rozpočtování, který GITA publikovala, přišla řeč také na antidiskriminační zákon a náhradní výživné. Jeho názory na tyto dva návrhy zákonů přinášíme samostatně.
 

Také kvůli hlasům komunistických poslankyň  a poslanců byl pod stůl shozen antidiskriminační zákon. Vy osobně jste se nejprve zdržel hlasování a v závěru, když se rozhodovalo o vetu Senátu, jste nebyl přítomen. Bylo podle vás rozumné, že většina komunistek a komunistů zvedla ruku proti a návrh tak „zazdila“?

Považuji to za chybu. Když jsme projednávali antidiskriminační legislativu, tak trochu jsme se sami dostali do pasti. Antidiskriminační politika je složitý proces, týká se různých skupin obyvatelstva, nikdy nemůže být stoprocentně hotová. Mít proto požadavek na antidiskriminační legislativu, že není ještě dostatečná, že je málo komplexní a kvůli tomu ji nepřijmout, je špatné. Jmenovitě, my jsme měli specifikum kvůli lustračnímu zákonu. Kvůli tomu jsme nepodpořili antidiskriminační opatření tam, kde se dala přijmout poměrně snadno a existovala viditelná shoda.

I kdyby však sněmovna veto Senátu přehlasovala, téměř jistě by návrh vetoval prezident Klaus v době, kdy už by se stará sněmovna nemohla sejít. Stejně jako zákon o náhradním výživném. Co o prezidentovu vetu tohoto návrhu míníte?

Prezident při vetu zákona o náhradním výživném vycházel z abstraktní úvahy, že postavení ženy vůči odpůrci je rovné. Nikoli, je to postavení navýsost nerovné. Úlohou státu je formální rovnost, která je faktickou nerovností, narovnávat tak, aby šance byly srovnatelné nejen na papíře. Na rozdíl od prezidenta nevidím v návrhu zákona o náhradním výživném porušení ústavní rovnosti. Vnímám to jako z jeho strany naprosté, od začátku až do konce, nepochopení, o čem ústavní rovnost vůbec je.

Má náhradní výživné šanci v nové sněmovně?

S největší pravděpodobností bude návrh opět předložen. Možná, že bude bohužel obětován za jiné záležitosti. Osobně bych se ale zaměřil na ženy v řadách ODS. Ne všechny se chovaly jako poslankyně Dundáčková, která náhradní výživné radikálně odmítla. Některé měly pochopení pro to, co to je, když se ženská, která není bohatou poslankyní nebo podnikatelkou, dostane do situace, že z chlapa alimenty nevyrazí a nevyrazí.

-------------------------------------------------------------------------

Tento článek vznikl v rámci přípravné fáze projektu genderové informační a tiskové agentury GITA (o.p.s. proFem), který bude spuštěn do ostrého provozu a bude k dispozici novinářské i široké veřejnosti od 1. 9. 2006 na www.ta-gita.cz! V případě zájmu o přebírání našich materiálů nás kontaktujte na agentura@ta-gita.cz, ihned vám vyhovíme.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hl.m. Prahy.


Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová