Tři poslankyně byly zvoleny výhradně díky preferencím | 05. 06. 2006 15:45 Prezidentka .cz |
Z jedenatřiceti žen ve sněmovně je jedenáct nových. Značná část ze zvolených zákonodárkyň získala velké množství preferenčních hlasů. Kvůli přísnosti volebního zákona však díky nim postoupily v pořadí jen některé. Tři, které byly původně na nevolitelných místech, ve sněmovně zasednou výhradně díky preferencím. | |
Nejpočetnější poslanecký klub ve sněmovně vytvoří ODS. Bude čítat jedenaosmdesát poslankyň a poslanců. Z toho devět žen. Svůj poslanecký mandát obhájily dosavadní poslankyně Eva Dundáčková (Středočeský kraj), Zdeňka Horníková (Královéhradecký kraj), Helena Mallotová (Praha), Miroslava Němcová (Vysočina), Alena Páralová (Pardubický kraj) a Lucie Talmanová (Praha). Novými tvářemi budou Dana Filipi (Jihomoravský kraj), Dagmar Molendová (Moravskoslezský kraj) a Jana Rybínová (Praha). Díky preferenčním hlasů ze jmenovaných mandát získala stínová ministryně práce a sociálních věcí Páralová – z pátého místa kandidátní listiny pro Pardubický kraj skončila na místě prvním, když ji „zakroužkovalo“ 9055 voliček a voličů.
Druhý nejpočetnější poslanecký klub – ČSSD – bude čítat čtyřiasedmdesát poslankyň a poslanců. Z toho devět žen. Znovu ve sněmovních lavicích usednou stávající poslankyně Anna Čurdová (Středočeský kraj), Lenka Mazuchová (Středočeský kraj), Hana Orgoníková (Královéhradecký kraj) a Hana Šedivá (Moravskoslezský kraj). Novickami budou Vlasta Bohdalová (Jihočeský kraj), Gabriela Kalábková (Praha), Marcela Merinová (Ústecký kraj) a Ladislava Zelenková (Pardubický kraj). Díky preferenčním hlasům, ač jich měla každá poměrně hodně, nepostoupila žádná z nich – zákon totiž vyžaduje minimálně sedm procent preferenčních hlasů z celkových získaných v kraji, aby kandidátka či kandidát „přeskočil(a)“ z nižší příčky listiny na vyšší.
Třetím nejsilnějším poslaneckým klubem ve sněmovně zůstane KSČM. Bude v něm působit šestadvacet poslankyň a poslanců. Z toho osm žen. Mandát obhájily poslankyně Marta Bayerová (Jihomoravský kraj), Zuzka Bebarová-Rujbrová (Jihomoravský kraj), Jiřina Fialová (Středočeský kraj), Kateřina Konečná (Moravskoslezský kraj, zůstává nejmladší poslankyní sněmovny), Ivana Levá (Plzeňský kraj), Soňa Marková (Královéhradecký kraj) a Miloslava Vostrá (Středočeský kraj). Nově ve sněmovně zasedne Milada Halíková (Moravskoslezský kraj) – tato dosavadní starostka Havířova získala mandát díky preferenčním hlasům (6232 voliček a voličů), kdy z šestého místa v kraji skončila na prvním. Na preference se z KSČM do sněmovny dostala též Bebarová-Rujbrová. Z šesté příčky jihomoravské kandidátní listiny skončila díky 8826 přednostním hlasům jako druhá.
Poslanecký klub KDU-ČSL zůstává, co se týče počtu i jmen žen, naprosto nezměněn. Ve sněmovně znovu zasednou dosavadní poslankyně Vlasta Parkanová (Středočeský kraj) a Michaela Šojdrová (Zlínský kraj). Lidovecký klub bude čítat třináct členek a členů.
Tři nové ženy přivedla do sněmovny Strana zelených. Ta získala celkem čest mandátů, tudíž ženy představují spravedlivou polovinu. Vzhledem k nízkému počtu mandátů však Zelení zatím nemohou vytvořit poslanecký klub, na který je potřeba minimálně deset poslankyň a poslanců (v končícím volebním období obdobný problém řešila US-DEU – klub vytvořila nakonec s pomocí Svatopluka Karáska, zvoleného za KDU-ČSL). Za Zelené ve sněmovně usednou Kateřina Jacques (Praha), Věra Jakubková (Moravskoslezský kraj) a Olga Zubová (Středočeský kraj). Dosavadní ředitelka sekce pro lidská práva a rovné příležitosti na úřadu vlády Jacques díky 6926 preferenčních hlasů v hlavním městě „přeskočila“ lídra strany Martina Bursíka, který tak poslanecký mandát získal ze druhé příčky. ----------------------------------------------
|
|
|