Senátorka Jitka Seitlová 19. 05. 2006 09:57
Prezidentka .cz
Formu dobrovolného nominování žen na kandidátky považuje senátorka Jitka Seitlová za vhodnější formu, než povinné kvóty. „Proti jejich zavedení proběhla v České republice fakticky velmi úspěšná kampaň, vedená představiteli politických stran,“ vysvětluje.
 

"Termín feminismus škodí myšlence odpovídajícího zastoupení žen"

 


Proč jste vstupovala do politiky?

Věci veřejné mi nikdy nebyly lhostejné, chtěla jsem být nápomocna zlepšení stavu funkčnosti státu zejména ve vztahu k životnímu prostředí. Až  bude naplňovat moje představy, nebude moje účast na politice potřebná.

Jaký je váš názor na feminismus?

Samotný termín „feminismus“ má u nás v České republice silně emotivní, negativní  podtext. Obvykle se ale při výkladu jeho obsahu názory rozcházejí. Osobně se  domnívám, že používání tohoto termínu u nás myšlence na odpovídající postavení žen ve společnosti spíše škodí.

Zajímáte se o gender?

Ano, považuji ho za jedno z podstatných hledisek života společnosti a také tedy politiky.

Máte to jako žena těžší v politickém prostředí, kde vládnou muži?

Jednání a vystupování v politice s drtivou převahou mužů se řídí  přirozeně jejich způsobem vidění světa. Nelze říci, že bych to osobně měla těžší. Těžší je ale zcela jistě, a to v neprospěch všech občanů,  přístup k  řešení politiky v oblastech a sférách života, o které ve společnosti dominantně pečují vždy ženy,  například práva jednotlivce, rodina, sociální otázky, vzdělání. Politika je chápána stále více méně jako mocenský nástroj, nikoliv jako služba ve prospěch prosperity. V boji o moc vždy, v  celé naší historii, muži převažovali.

V politice je stále málo žen, přestože většinu členských základen politických stran tvoří právě ženy. Čím to podle vás je?

V rozhodujících jednáních, zejména právě o mocenských pozicích, je potvrzena zcela neformální takzvaná „mužská solidarita“. Navíc jsou ženy u nás zatíženy mimo vlastní zaměstnání významně větší péči o domácnost než muži a nemohou se plně věnovat jiné, například politické kariéře.

Jak se snažíte pomoci tomu, aby ženy do politiky vstupovaly?

Každá z političek se o to může pokusit snad osobním příkladem a  podporou žen, které se o veřejné dění zajímají.

Pomohly by podle vás povinné kvóty na kandidátních listinách?

Proti zavedení kvót proběhla v České republice v minulé době fakticky velmi úspěšná  kampaň, vedená  představiteli politických stran. Nyní je návrh takového řešení povinných kvót  opět  vnímán spíše v neprospěch myšlenky většího zastoupení žen v politice. Formu dobrovolného nominování žen na kandidátky, ke které některé politické strany již  letos přistoupily, proto považuji za vhodnější.

Chybí podle vás v parlamentu silná ženská lobby, která by napříč politickými stranami kooperovala na tématech (náhradní výživné, porodné, přídavky na děti a podobně), jež jsou ženám bližší než mužům?

Ano.

RNDr. Jitka Seitlová
Narozena 17. dubna 1954 v Přerově. Absolvovala vysokoškolské studium odborné geologie na Přírodovědecké fakultě University v Brně. Po ukončení studia pokračovala na univerzitě jako asistentka výzkumu regionální geologie. Odbornou praxi zahájila v roce 1980 v ochraně podzemních vod v Geotestu, Brno.
Od roku 1991 pracovala na Ministerstvu životního prostředí ČR jako specialista v úseku státní správy v odpadovém hospodářství.Od roku 1994 řídila oblastní pracoviště střední Moravy firmy A.S.A. (Abfall service Austria). Od roku 1993 spolupracovala s Universitou T. G. Masaryka v Brně a s Universitou Palackého v Olomouci. Od roku 1995 řídila referát životního prostředí na Okresním úřadě v Přerově. V roce 1996 a následně opětovně v roce 2002 byla zvolena senátorkou Parlamentu ČR. Má dvě děti dceru a syna.

----------------------------------------------
Tento článek vznikl ve spolupráci s genderovou informační a tiskovou agenturou gitA.

Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová